Inkubator izvrsnosti logo
Inkubator izvrsnosti logo

7+1 najvažnijih stvari kod potpora za samozapošljavanje (2. dio)

Admin Izvrsnost
17. 5. 2021.
Naslovna Samozaposljavanje 2

Državne mjere samozapošljavanja glavni su izvor državne financijske potpore za nezaposlene osobe koje žele pokrenuti vlastiti posao u nekoj od mjerama predviđenih djelatnosti. U prvom dijelu započeli smo niz najvažnijih stvari koje trebaš znati o poticajima za samozapošljavanje, a ovdje ti donosimo nastavak.


5. Koji su troškovi prihvatljivi?

Podsjećamo kako se od ove godine potpora za samozapošljavanje sastoji od 2 dijela: fiksnog i varijabilnog. Fiksni se dio dodjeljuje de facto nenamjenski i za njega ne postoje posebne odredbe glede prihvatljivih troškova. S druge strane, prihvatljivi troškovi unutar varijabilnog iznosa razvrstani su u 8 kategorija:

  1. kupnja strojeva, tehnike, alata
  2. ­kupnja informatičke opreme
  3. ­kupnja IT programa
  4. edukacije vezane uz djelatnost – do 30% iznosa potpore
  5. ­kupnja novih prijevoznih sredstava (osim teretnih motornih vozila)
  6. ­­kupnja sirovine i potrošnog materijala (samo prerađivačka industrija) – do 20% iznosa potpore
  7. ­kupnja franšiza
  8. ­usluge neophodne za korištenje kupljene opreme
  9. PDV iskazan na računima, koji nije povratim prema propisima o PDV-u.



Osim toga, novčanu potporu varijabilnog iznosa možeš ostvariti isključivo na osnovu primarne djelatnosti poslovnog subjekta prijavitelja. To znači da bez obzira na broj ili srodnost djelatnosti s kojima se novi poslovni subjekt prijavljuje, Troškovnik treba sadržavati stavke koje se odnose na pokretanja i obavljanje djelatnosti koja je navedena kao primarna. Zato unaprijed trebaš voditi računa o planiranju poslovanja prema djelatnostima i odabrati onu primarnu djelatnost koja najviše odgovara tvom Poslovnom planu i Troškovniku, odnosno kategoriji potpore koju želiš dobiti.


6. Kako se prijave boduju?

Dva glavna kriterija za vrednovanje prijave jesu:

1) potpunost tražene dokumentacije

2) valjanost troškovnika.

Maksimalan je broj bodova 100, a donji prag za pozitivnu ocjenu iznosi 65 bodova. Ovo su elementi bodovanja:

  • radno iskustvo u djelatnosti za koju se prijavljuje: 15
  • Poslovni plan i Troškovnik: 15
  • procjena prihoda i troškova: 15
  • obrazovanje ili dodatne edukacije u djelatnosti: 10
  • pripremne radionice/savjetovanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje: 10
  • indeks razvijenosti jedinice lokalne samouprave: 10
  • održivost i konkurentnost poslovnog plana: 10
  • prvo poduzetničko iskustvo: 5
  • inovativnost projekta: 5
  • ulaganje u nedostajuće djelatnosti: 5



Primjer: Recimo da živiš u Babinoj Gredi i prijavljuješ se na potporu za samozapošljavanje jer želiš pokrenuti obrt s primarnom djelatnosti fasadnih i štukaturskih radova. U toj djelatnosti imaš srednju stručnu spremu koja ti je potrebna za obavljanje te vezane djelatnosti i na temelju toga ostvaruješ 10 bodova. Za dobro popunjen poslovni plan, troškovnik i priložene predračune dobivaš 15 bodova, a toliko dobivaš i na osnovi procjene tvojih prihoda i troškova. Temeljem indeksa razvijenosti za Babinu Gredu dobit ćeš 10 bodova, a kako je riječ o deficitarnoj djelatnosti, za tu stavku dobivaš dodatnih 5 bodova. To je ukupno 55 bodova. S druge strane, ovo ti nije prvo poduzetničko iskustvo, ali nemaš radnog iskustva u djelatnosti s kojom se prijavljuješ. A iako imaš dobar poslovni plan za početno razdoblje od dvije godine, on ipak nije dovoljno inovativan, održiv i konkurentan, zato ostaješ bez bodova za te stavke. Srećom, prije predaje zahtjeva pohađaš radionicu HZZ-a o mjerama samozapošljavanja i zahvaljujući tome dobivaš dodatnih 10 bodova. Tako dolaziš do ukupnih 65 bodova koji su ti dovoljni da ostvariš pravo na potporu.


4-koraka-do-potpora-za-samozaposljavanje
4-koraka-do-potpora-za-samozaposljavanje

Prema tome, važno je da koristiš sve pogodnosti koje ti se pružaju, kao što je u ovom primjeru besplatna radionica HZZ-a, koja ti može donijeti odlučujućih 10 bodova u prijavi.


7. Obveze i važni uvjeti

Potpora za samozapošljavanje traje 24 mjeseca. Prijavitelji koji ostvare pravo i dobiju potporu dužni su pridržavati se niza obveza propisanih Uvjetima i načinima korištenja sredstava za provođenje mjera u 2021. godini. Između ostaloga, korisnik potpore dužan je:

  • 24 mjeseca održati poslovanje i zaposlenost u poslovnom subjektu kojem je dodijeljena potpora
  • ­namjenski utrošiti varijabilni iznos potpore tijekom prvog 12-mjesečnog ugovornog razdoblja sukladno odobrenom troškovniku
  • na vrijeme dostaviti potvrde Porezne uprave o stanju nepodmirenih obveza
  • ­ostvariti ukupni promet od obavljanja djelatnosti u razdoblju od 24 mjeseca od prijave u HZMO u iznosu od najmanje 50% dodijeljenog iznosa potpore.

U slučaju zatvaranja poslovnog subjekta i odjave iz radnog odnosa prije isteka 24-mjesečnog razdoblja ili prijave na nepuno radno vrijeme, korisnik vraća isplaćena sredstva uvećana za zakonsku zateznu kamatu, i to na sljedeći način:

1. ako je kršenje navedenih obveza nastalo u prvom 12-mjesečnom razdoblju, vraća ukupno isplaćeni iznos potpore

2. ako je kršenje navedenih obveza nastalo u drugom 12-mjesečnom razdoblju, vraća ukupni iznos varijabilnog dijela potpore i 50% fiksnog iznosa isplaćene potpore.


+ 1 važna napomena…

Kao podnositelj zahtjeva moraš biti evidentiran u evidenciju nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Važno da u evidenciji Zavoda budeš sve do trenutka pokretanja poslovnog subjekta i dobivanja rješenja zahtjeva za dodjelu potpore. O tome je važno voditi računa zato što možeš izgubiti status nezaposlene osobe i bez stupanja u radni odnos. Prema Zakonu o tržištu rada,  u evidenciji nezaposlenih osoba prestaješ se voditi ako ostvariš primitak od pružanja nekih usluga veći od iznosa prosječne novčane naknade u prethodnoj kalendarskoj godini, a to je 2433.45 kn. Ako si u nedavnoj prošlosti obavljao/la neke usluge temeljem ugovora o djelu za koje te još nisu platili, a trenutno si nezaposlen/a i planiraš se prijaviti na mjere za samozapošljavanje, vodi računa o tome da ti uplata ne stigne u krivom trenutku.


Planiranje, planiranje, planiranje…

Kao što vidiš, planiranja nikad dovoljno. Mnogo je stvari koje trebaš znati ako razmišljaš o samozapošljavanju uz pomoć državnih poticaja. Ovdje smo izdvojili 7 + 1 najvažniju stvar bez kojih ne možeš. To ti može poslužiti kao početna orijentacija u planiranju – s kojim trebaš početi što prije ako želiš iskoristiti sve što ti se nudi.

________________

Hvala ti na čitanju i hvala što nas pratiš. Na naše edukacije možeš se pretplatiti ovdje.

Podijeli
7+1 najvažnijih stvari kod potpora za samozapošljavanje (2. dio) | Inkubator izvrsnosti